Olvasóink tükröt tartottak Magyar Péter budapesti emberei elé – a látvány sohasem volt még tisztább
Pont az a réteg fordult szembe a jelenlegi kormányzattal, amely gyarapodott, nem kis részben a kormányzati politikának köszönhetően.
A szakértő szerint az Európai Néppárt érdeke az eljárás elhúzása, hiszen amíg az nem zárul le, a mentelmi jogával fogni tudják Magyar Pétert.
Nyitókép: Képernyőfelvétel
Mint ismert, Magyar Péter június 21-én éjszaka az Ötkert nevű belvárosi szórakozóhelyen mulatott, ahol konfliktusba keveredett egy az ő botrányos viselkedését videózó férfival, akitől a gyanú szerint elvette annak mobiltelefonját, majd a Dunába hajította a készüléket.
Nem sokkal később Magyar Péter diszkóbotrányának ügye a Központi Nyomozó Főügyészséghez került a rendőrségről, mivel a Tisza Párt vezetőjének mentelmi joga van. Vele szemben csak a főügyészség indíthat nyomozást azután, hogy az Európai Parlament felfüggeszti a mentelmi jogát.
Az ügyészség nemrég ki is kérte az Európai Parlamenttől a pártelnök mentelmi jogát, amiről Magyar Péter nem akar lemondani. Pedig minden bizonnyal felfüggesztené azt az EP, ha az érintett maga is ezt kérné az erről szóló meghallgatáson. Magyar Péter vonakodása ráadásul azért is különösen kellemetlen, mert tavasszal még azzal kampányolt, hogy megszüntetné a mentelmi jogot.
A Mandiner a fenti kérdéssel fordult Dornfeld Lászlóhoz, az Alapjogokért Központ vezető elemzőjéhez. „Az Európai Parlament adatbázisában 160 ügy található, amely a mentelmi jog felfüggesztésével kapcsolatos, amik közül a legrégebbi 1998-ra datálható. Ezek közül több magyar szempontból is érdekes is van, például
az exjobbikos, kémkedéssel vádolt Kovács Béla vagy a Momentumos Donáth Anna ügye is. 2015-ben Ujhelyi István mentelmi jogát rágalmazási ügy miatt kérték felfüggeszteni (amiben a bíróság utóbb felmentette).
A francia jobboldal vezéralakja, Marine Le Pen és apja, a korábbi pártvezér, Jean-Marie Le Pen alighanem érmes helyezettek az ellenük irányuló kérelmek számát tekintve” – sorolta az ismertebb példákat a szakértő.
Ha ezeknek az átlagos átfutási idejét megnézzük, akkor az látható, hogy nagyon változó képet mutat az EP a plenárison történő bejelentést követően. Míg Donáth Anna esetében mindössze négy hónapig tartott az eljárás (2022 november végétől 2023 március végéig), a procedúra Ujhelyi Istvánnál 12, Kovács Bélánál 15 hónapot vett igénybe – összegezte a szakértő.
„Nehéz tehát előre megbecsülni, hogy meddig tart majd az eljárás Magyar Péter mentelmi jogával kapcsolatban, főleg annak fényében, hogy az Európai Néppárt érdeke az eljárás elhúzása. Hiszen
amíg az nem zárul le, a mentelmi jogával tudják fogni Magyar Pétert és így befolyásolni, hogy számukra kedvező politikát folytasson”
– tette hozzá az Alapjogokért Központ vezető elemzője.